Jesteś tutaj: Home » Wydarzenia » Chomik i Basia z Podlasia - Jesienne Spotkania Studia Munka 

Chomik i Basia z Podlasia - Jesienne Spotkania Studia Munka

Jesienne Spotkania Studia Munka: wieczór komediowy w Towarzyskiej


We środę, 28.11 Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Klubokawiarnia Towarzyska zapraszają na filmowy wieczór komediowy z tytułami: „Chomik” i „Basia z Podlasia”. Wydarzenie jest częścią cyklu „Jesienne Spotkania z Polskimi Debiutami”. Wieczór rozpocznie się o godzinie 19:00, po projekcji filmów rozmowa z twórcami i konkurs z nagrodami. Wstęp wolny!

 


„Jesienne Spotkania”, czyli wydarzenia towarzyszące promocji DVD Studia Munka „Polskie Debiuty 2012” trwają przez cały listopad. Na każde z „Jesiennych Spotkań” składa się projekcja dwóch filmów, rozmowa z ich twórcami oraz krótki konkurs, w którym można wygrać egzemplarze DVD. 
Już dziś, o godzinie 19:00 w Klubie Powiększenie wieczór z fabułami "Koleżanki" (reż. Sylwester Jakimow) i "Offline" (reż. Jan P. Matuszyński).

Środowy wieczór komediowy będzie drugim „Jesiennym Spotkaniem” w Klubokawiarni Towarzyska. Podczas pierwszego (8.11), publiczność miała okazję zobaczyć dwie fabuły: „Serce do walki” Tomka Matuszczaka i „Mikę” Joanny Wilczewskiej.
Tym razem w programie wieczoru znalazły się dwie przewrotne komedie: „Chomik” w reżyserii Bartka Ignaciuka i „Basia z Podlasia” Aleksandra Dembskiego.

 
"Chomik", reż. Bartek Ignaciuk i "Basia z Podlasia", reż. Aleksander Dembski/fot. Studio Munka


„Chomik”
 – Pewnej nocy, z wysokiego piętra starej kamienicy wypada chomik o imieniu Przemek. Przemek jest ukochanym pupilkiem pary staruszków - Pani Marii i Pana Wacława. Roztrzęsiona para znajduje Przemka w śmietniku pod oknami. Chomik ma przypięty do ramion spadochron z chusteczki, a na głowę wciśnięty kask z nakrętki od dezodorantu. Oznaki życia są bardzo mizerne. Autorem lotniczego eksperymentu okazuje się wnuczek starszych państwa - dziewięcioletni Krzyś... Po tym filmie, każdy zada sobie to ważne pytanie: ile wart jest chomik?


"Basia z Podlasia" to gorzka komedia obyczajowa o zabarwieniu romantycznym, utrzymana w stylistyce mockumentary. Holender - Evert, zafascynowany romantycznym wizerunkiem Polek, wykreowanym za sprawą internetu, organizuje w Polsce casting na żonę. Film w satyryczny sposób pokazuje różnice w postrzeganiu współczesnego świata przez ludzi z zachodu i wschodu Europy.
Komedia Dembskiego ma już na swoim koncie wyróżnienie w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych z 30. edycji  festiwalu „Młodzi i Film” a także nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego w konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe, z ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

---