Jesteś tutaj: Home » Moda » Projektanci mody » Czołowi kreatorzy mody - Coco Chanel 

Czołowi kreatorzy mody - Coco Chanel

Gabrielle Bonheur Chanel nazywana przez ojca Coco - urodzona  19 stycznia 1915 roku w Saumur. Francuska projektantka mody, kreatorka nowego stylu, całkowicie zrewolucjonizowała modę damską wprowadzając do wysokich sfer  ubrania o prostych sportowych fasonach, bez biżuterii i ozdób. Jako pierwsza wprowadziła krótką sukienkę (mała czarna), kostiumy z dzianiny, golfy, plastikową biżuterię i spodnie dzwony. W 1921 roku stworzyła perfumy Chanel No.5. w rok później przyniosły jej finansowy sukces i popularność.       

Nie miała łatwego dzieciństwa. Po śmierci matki ojciec opuścił dom i wyjechał do Ameryki, trafiła wraz z rodzeństwem do sierocińca – tam nauczyła się szyć. W latach 1905-1908 pracowała w szwalni a nocami dorabiała z siostrą w klubie śpiewając pod pseudonimem Coco. Nie mała talentu muzycznego ale nadrabiała tańcem i temperamentem. W klubie jej siostra poznała barona, rozkwitła między nimi wielka miłość. Baron zabronił jej dłużej śpiewać i zabrał ją do swojej posiadłości pod Paryżem. Coco nie chcąc zostać sama pojechała w odwiedziny do poznanego w klubie znajomego barona, kochanka swojej siostry. Tam gościła trzy lata, poznając majętne towarzystwo i prezentując im swój oryginalny styl. Tam też przeżyła swoją wielką miłość, która mimo wielu cierpień odmieniła na zawsze jej życie.        

Kiedy dowiedziała się, że jej ukochany żeni się z bogatą angielką postanawia opuścić posiadłość swojego przyjaciela i stać się kobietą niezależną. Pożyczyła pieniądze od swojego kochanka i w roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami i damskimi ubiorami.

W 1919 roku, już popularna, założyła dom mody pod marką Chanel. Szybko zyskiwała nowe bogate klientki zmęczone niewygodnymi gorsetami. W ciągu kolejnych 30 lat jej projekty podkreślały prostotę, wygodę i funkcjonalność. Na przełomie lat 20 i 30 jej przedsiębiorstwa zatrudniały już około 3500 osób

Na czas wojny zawiesiła swoją działalność. Powróciła do Paryża w 1954 roku zadziwiając wszystkich swoim nowym pomysłem. Zaproponowała wówczas prosty żakiet bez kołnierzyka w zestawieniu ze spódniczką do kolan. Całkowicie zrewolucjonizowała wówczas panujące trendy.

Mimo wielu głośnych romansów pozostała niezamężna. Zmarła 10 stycznia 1971 roku, mając 88 lat. Do ostatnich lat życia pracowała.

 

Renata Paradis

 

Gorąco polecam film biograficzny o Coco Chanel 


---