Jesteś tutaj: Home » Moda » Projektanci mody » Czołowi projektanci mody - Christian Dior 

Czołowi projektanci mody - Christian Dior

Czołowy francuski projektant mody - Christian Dior (żył w latach 1905-1957). Najbardziej zasłynął jako twórca pierwszego najbardziej znanego na całym świecie domu mody zwanego domem mody Christian Dior.

Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 w  Granville, nadmorskiej miejscowości na wybrzeżu Normandii we  Francji. Pochodził z bogatej rodziny, jego ojcem było producent nawozów  -  Maurice'a Dior. Jego rodzice liczyli, że Christian zostanie dyplomatą lecz on ujawniał duszę artystyczną. Szkicował,  a w 1928 roku rzuciwszy szkołę otrzymał pieniądze od bogatego ojca na finansowanie małych galerii sztuki. Trzy lat później, podczas wielkiego kryzysu ojciec  traci kontrolę nad rodzinnym biznesem przez co galeria zabrakło pieniędzy na finansowanie galerii, co doprowadziło do jej zamknięcia.

Dior na początku zwrócił na siebie uwagę jako stylista w gazecie „le Figaro” a także projektant dla domu mody Marca Boussaca. Tuż po wojnie, w 1947 roku zakłada własny dom mody, który zrewolucjonizował świat powojennej mody.  Jego kreacje zapisały się w historii jako styl Lew Look, tzn krótkie obcisłe żakieciki, wąska talia, okrągłe ramiona i szerokie spódnice do połowy łydki. Do tego ogromne kapelusze, czółenka na wysokim obcasie i długie rękawiczki. W latach powojennych oszczędzano na materiale więc jego stroje szybko stały się wyrazem luksusu.

„Świat mody to domena marzeń, a te są naszą ucieczką od rzeczywistości”  - filozofia Diora przyjęła się zwłaszcza przez kobiety. Jego wpływ na modę w połowie XX wielu był tak ogromny, że uznano go za dyktatora mody. Przypieczętowaniem sławy stały się pierwsze jego perfumy Miss Dior, które odniosły niebywały sukces.

Renata Paradis 

---