Jesteś tutaj: Home » Wydarzenia » W Łodzi rozpoczął się Festiwal TANSMAN 2012 

W Łodzi rozpoczął się Festiwal TANSMAN 2012

 

 

Wielkim oratorium symfonicznym "Prorok Izajasz" oraz “Psalmy” Aleksandra Tansmana zainaugurowany został w piątkowy wieczór  w Filharmoni Łódzkiej 9.

 

 

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych Tansman 2012. Aż do 20 listopada odbędzie się w Łodzi szereg wydarzeń z udziałem muzycznych gwiazd aż z trzech kontynentów. 

W koncercie inagurującym, utwory patrona festiwalu zabrzmiały w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina. W partii solowej wystąpił wybitny polski tenor – Rafał Bartmiński. Oratorium, dedykowane pamięci sześciu milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej  niezmiernie rzadko jest wykonywane. Zaprezentowano je do tej pory w Tel Awiwie i Jerozolimie na 10-lecie państwa Izrael, w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA oraz w Łodzi w ramach obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto w 2004 roku. Do piątkowego wieczoru było to jedyne wykonanie tej niezwykłej kompozycji w Polsce.

Jak podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu, Andrzej Wendland – Aleksander Tansman był pierwszym polskim kompozytorem XX wieku, który tworzył wielkie dzieła z odwołaniem do tekstów biblijnych. Traktował je - w tym "Psalmy" - "jako modlitwę obiektywną, niezwiązaną z żadnym wyznaniem, adresowaną zarówno do wierzących i niewierzących". Sam Tansman był agnostykiem.

Podczas 9. edycji odbywającego się raz na dwa lata festiwalu, odbędzie się wiele światowych i polskich premier.

Po raz pierwszy w Polsce, dziś wieczorem w Muzeum Miasta Łodzi zabrzmi muzyka wybitnego polskiego dyrygenta i kompozytora Pawła Kleckiego, skomponowana do słów Juliana Tuwima i dedykowana Aleksandrowi Tansmanowi. W koncercie wystąpi wybitna polska śpiewaczka – Urszula Kryger. W poniedziełek, premierowo w Łodzi wystąpi legendarna korsykańska formacja A Filetta, która światową sławę zyskała m.in. dzięki ścieżkom dźwiękowym do filmów “Makrokosmos” i “Himalaya”. Artyści, w 25. rocznicę śmierci Prmio Leviego na festiwal przygotowali specjalny program złożony z kompozycji do tekstów tego wybitnego pisarza włoskiego. W Polsce zadebiutują na festiwal dwa legendarne zespoły – Żeńska Orkiestra Kameralna “La Pieta” ze skrzypaczką Angele Dubeau (13 listopada) oraz orkiestra barokowa z Werony Il Tempio Armonico (18 listopada).

Podczas Festiwalu, 19 listopada, usłyszymy światową premierę monumentalnego dzieła Kryštof Mařatka "Vabeni. Vaclav Havel in memoriam", skomponowanego na zamówienie Festiwalu Tansmana, Radio France, Toronto Philharmonic. Autorem monumentalnego dzieła, poświęconego jednemu z największych działaczy wolnościowych w II połowie XX wieku, intelektualiście i pisarzowi, jest pochodzący z Pragi, a zamieszkały w Paryżu kompozytor, który należy do grona najwybitniejszych twórców swego pokolenia na świecie, laureat Konkursu Kompozytorskiego TANSMAN 2006. Łódzki koncert otwiera światowe tournée tej kompozycji.

W Toya Studios, Wytwórnia, 14 listopada odbędzie się wyjątkowy spektakl multimedialny: Muzyka Naszych Czasów (premiera światowa). Międzynarodowy skład artystów, w tym m.in. Krzysztof Knittel, Pierre Jodlowski, Mats Lindström, Cezary Duchnowski, Yuri Yaremchuk i wielu innych przedstawicieli współczesnej sceny elektronicznej oraz dj-ów będą improwizować, korzystając także z motywów zaczerpniętych z twórczości Aleksandra Tansmana czy Johna Cage’a. Zaprezentują także własne kompozycje, wizualizacje, improwizacje z wykorzystaniem najnowszych technik.

Centralnym punktem Festiwalu, będzie Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Tansmana, w którym w tej edycji roku wzięli udział najwybitniejsi instrumentaliści  z 50 krajów. Jury na podstawie nagrań DVD wyłoniło czwórkę finalistów: Michała Bryłę (altówka, Polsa), Aleksieja Michajlenko (klarnet, Rosja), Wenetę Neinską (fortepian, Bułgaria) oraz pochodząca z Łodzi, a mieszkającą w Hanowerze skrzypaczkę – Aleksandrę Szurgot. Finaliści zaprezentują się jury i publiczności 16 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Będa walczyć o wysokie nagrody: Grand Prix – 12.000 Euro, pozostałe nagrody – 15.000 Euro oraz nagrodę specjalną Les Amis d’Alexandre Tansman Paris – 1.000 Euro. Podczas finału Konkursu wykonane zostaną następujące Koncerty A. Tansmana: II Koncert Fortepianowy, Koncert na altówkę i orkiestrę, Koncert na klarnet i orkiestrę, Koncert na skrzypce i orkiestrę.

Na wielki Finał 9. Festtiwalu Tansmana w Gali Operowej wystąpi słynna włoska Accademia Bizantina pod batutą Ottavio Dantone, która przedstawi premierowo w Polsce operę “Tito Manlio” Antonia Vivaliego.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych Tansman 2012, jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana.

Aleksander Tansman - polski kompozytor żydowskiego pochodzenia - urodził się 11 czerwca 1897 roku w Łodzi. Karierę rozpoczął jako pianista, ale już w wieku 20 lat był świetnie zapowiadającym się kompozytorem. Pisał m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża, podczas wojny mieszkał i tworzył w Hollywood (jego muzyka do filmu “Paris Undergorund” została nominowana do Oscara). Pozostawił po sobie ponad 400 utworów (!). Kompozycje zamawiali u niego m.in. UNESCO czy królowa Belgii. Cesarz Japonii przyznał mu medal za wkład w rozwój kultury światowej. A w 1977 roku Tansman, jako pierwszy polski artysta, otrzymał fotel w Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Brukseli, w którym wcześniej zasiadali Szostakowicz, Brahms, Verdi, Liszt czy Ravel. Artysta koncertował na całym świecie; przyjaźnił się m.in. z Charliem Chaplinem, George'em Gershwinem i Igorem Strawińskim. Zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu.

---