Wielu ludzi obwiniało Yoko, że to przez nią Lenon odszedł od Beatlesów, ale prawda jest zupełnie inna – to dzięki niej rozwinął skrzydła. Była jego inspiracją, prawdziwą muzą, o czym przekonał się podczas wieloletniej przyjaźni Jonathan Cott. John doceniał jej szeroką awangardową twórczość artystyczną. Jedna z niewielu współpracowała z tak bardzo różnymi muzykami jak: John Cage, Ornette Coleman i Lady Gaga. To już świadczy o jej niezwykłej osobowości i otwartości na indywidualizm. Wnuczka bankierów i spadkobierczyni arystokratycznego rodu, studiowała razem z dziećmi cesarza Hirohito. W jej żyłach płynie krew imperatora z IX stulecia.
Mało kto poznał tę parę tak dobrze jak Jonathan Cott, który przyjaźnił się z nimi od 1968 roku. Przez cały ten czas był jedną z najbliższych im osób – widział ich w najbardziej intymnych momentach, odwiedzał ich w apartamentach, bywał z nimi w studiach nagraniowych i na imprezach towarzyskich.
Przegadał z nimi niejedną noc. To on jako pierwszy rozmawiał z Lennonem, gdy ten poznał Yoko – i to on przeprowadził z nim ostatni wywiad prasowy na 3 dni przed śmiercią muzyka.
Premiera światowa: 12 lutego 2013
Premiera w Polsce: 14 lutego 2013
Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę
Jonathan Cott
Warto wiedzieć
_________________________________________
• 18 lutego – 80. urodziny Yoko Ono
• Prywatny portret pary oczami jednego z najbliższych przyjaciół
• W książce ostatni wywiad Johna Lennona udzielony 3 dni przed śmiercią
• Wywiad z Yoko Ono przeprowadzony 14 marca 2012 r.
O autorze
_________________________________________
Jonathan Cott – autor kilkunastu książek, w tym rozmów z Glennem Gouldem, Stockhausenem, Bobem Dylanem; redaktor w magazynie “Rolling Stone” od początku istnienia czasopisma. Cott pisał także dla “The New York Times”, “Parabola” i “The New Yorker”. Mieszka w Nowym Jorku.