Jesteś tutaj: Home » Kultura » Literatura » Zaproszenie na spotkanie z książką Marty Fox 

Zaproszenie na spotkanie z książką Marty Fox

 

Zaproszenie:

Spotkanie z Martą Fox odbędzie się 24 kwietnia ( środa) 2013 roku, o godz. 17.30, w Warszawie, w Klubie Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24. Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

„Autoportret z Lisiczką” to labiryntowy dialog między Martą Fox a Martą Lisiczką, którego motywem przewodnim jest kreacja autorska. Zbliżanie się fikcji i rzeczywistości. Jest jak kolaż, składa się z różnych elementów ujętych w ramy subtelnej kompozycji. Każdy jest niezbędny, każdy na właściwym miejscu. Rozdział o Zofii Chądzyńskiej, genialnej tłumaczce Julio Cortazara, sąsiaduje z pisaniem o spotkaniach autorskich. Refleksje na temat poglądów Oriany Fallaci z rozmową z wnukiem. Opowiadanie z wierszem. Jest to osobista książka o pisaniu i pisarskim życiu. Także o radości bycia czytelnikiem. O ludziach, których autorka spotyka w swojej wędrówce literackiej. O teatrze, bibliotekach, podróżach, znajomych i nieznajomych. Ludziach podziwianych i tych, co mogliby być podziwiani, ale nikt o nich nie słyszał. O soli ziemi i tym, co jest “pomiędzy”.

Autorka pisze:

„Są w Autoportrecie „chwile istnienia”, jak powiedziałaby Virginia Woolf, ułożone z dawnych zapisków tak, by składały się na jedną opowieść z życia pisarki, która nie tylko pisze, ale i czyta, nie tylko czyta, ale i celebruje codzienność, zmagając się z jej krętymi ścieżkami. Niektóre zapiski publikowałam we fragmentach na blogu, inne skrywałam w dzienniku lektur, dzienniku spotkań autorskich. Ileż można mieć dzienników? Dziennik w dzienniku, jak ruska baba w ruskiej, z większej wyłania się mniejsza, z mniejszej jeszcze mniejsza. Nie jest to jednak opowieść o szkatułkowej budowie. Nie jest żadnym z gatunków, choć z wielu ma po trochu. To moje silva rerum i cicer cum caule. To tylko mój pokruszony świat, który próbuję ogarnąć, zlepić w całość.

Kto mnie odnajdzie w gmatwaninie linii? Czy będzie zmierzał ze mną do końca, który może stać się wyjściem? Czy przeciwnie, spróbuje wejść głęboko i pozostać, by w gmatwaninie linii zobaczyć moją lisią twarz?

Czy to możliwe, że aż tyle przeżyłam? Ile zataiłam? Ile przeinaczyłam, podkolorowałam, by pokazać siebie w dobrym świetle? Mam nadzieję, że w labiryncie słów, wydarzeń, obrazów i książek mój Czytelnik odkryje coś, co zasłuży na jego pamięć”.

 

Dom Wydawniczy Mała Kurka

Data wydania 24 kwietnia 2013

Autor   Marta Fox

Tytuł Autoportret z Lisiczką

ISBN   978-83-62745-10-4

Format            431s., 210×135mm

---